Kłamca- recenzja książki Jakuba Ćwieka

Kłamca, właśnie od tej książki zaczęła się moja przygoda z Legimi. Zachęcił mnie do tej aplikacji tata – Wielki Fan Fantasy i SF 😉. Ok, dał mi konto polecił kilka książek i baw się sama. tak też zrobiłam. Z racji tego, że były tam książki, których nie mogłam znaleźć w okolicznych bibliotekach zaczęłam od Kłamcy, który jakoś tak najbardziej do mnie przemawiał – oczywiście dopiero w trakcie jej czytania dowiadywałam się o czym jest, nie czytała opisu…

Kłamca  to zbiór luźno powiązanych opowiadań, które łączy osoba Kłamcy. Opowiadania nie są ze sobą związane, nie są ustawione chronologicznie a nawet akcja dzieje się w różnych miejscach. Czytelnik jest rzucany z przeszłości do przyszłości i na odwrót, taki lekki misz masz. Żadne z opowiadań jednak nie wyjaśnia nam czegoś szczegółowego na temat anielskich piór czy przepowiedni dotyczącej Lokiego.

Loki to bohater wyjątkowo charyzmatyczny, o skomplikowanej moralności i zawiłej konstrukcji psychologicznej. Jest nieobliczalny zarówna dla czytelników, jak i towarzyszących mu na stronicach postaciach. Cięty język, oryginalne riposty i ogromny dystans Lokiego do samego siebie, tworzą mieszankę, która wywołuje mimowolny uśmiech u czytelnika.

Na kartach książki możemy znaleźć przeróżne nawiązania do mitologi i fantastyki po współczesność. Barwa opisowość przeplata się z występującym od czasu do czasu wulgaryzmem, jednak to dodaje książce realizmy.

Podsumowując, Kłamca  to książka pełna humoru i nieprzewidywalności. Łączy ze sobą ciekawego bohatera, interesujący styl, który pozwala na to aby mógł po nią sięgnąć każdy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *